Aktuality

Úspěšný 1. ročník Letní školy Cogito

Upraveno: 05.09.2022

Letní škola Cogito?

Irena Papírníková, účastnice školy

Co to zase je? Nějaké víkendová letní škola, mám tam jet, nemám tam jet? Nakonec zvědavost zvítězila a přiznám se, že jsem za to opravdu ráda. Hned po přivítání v prostorách třebíčské školy Otevřmysl jsme se rozehřály nácvikem židovských tanců (to „y“ na konci slovesa je na místě, protože tentokrát byla letní škola opravdu ryze „dámskou jízdou“). Po vzájemném představení všech (pěti) účastnic a výborné večeři následoval zážitek, který se z paměti hned tak nevykouří – návštěva pravé židovské mikve a procházka noční Třebíčí. Sobotní program jsme zahájily „opakováním“ parametrů MLE, poněkud netradičním způsobem – ve dvou skupinách jsme se snažily vymyslet jakási hesla, či motta, která by nám jednotlivé parametry zvnitřnila tak, abychom si na ně snáze vzpomněly. Jen tak na ukázku: vzájemnost = ve dvou se to lépe táhne; pocit kompetence = kdo nic nedělá, ten nic nezkazí; náročnost = co tě nezabije, to tě posílí… Pro zpestření jsme si každá vylosovaly jednu kognitivní funkci a dostaly jsme za úkol v průběhu celého dne se chovat tak, aby ostatní mohly vydedukovat, kterou funkci která z nás „představuje“ s tím, že naše snaha večer bude vyhodnocena.

Kromě výtečného oběda se nám do programu vešla ještě procházka po Třebíči, zejména po židovské čtvrti, návštěva zdejšího židovského hřbitova a návštěva synagogy. Třešničkou na dortu bylo vyprávění nad kávou a zákuskem o dětství profesora Reuvena Feuersteina, o vlivu jeho rodiny na formování jeho životních zásad a o jeho celoživotním upřímném provázání s židovstvím. V propojení s našimi vlastními zážitky při procházce po židovských památkách v Třebíči se některým z nás najednou otevřel ještě další pohled na celou metodu Feuersteinovu metodu instrumentálního obohacení.

Po večerním vyhodnocení našich „kognitivních funkcí“ a diskusi o praktickém využívání metody FIE ve školství jsme celý pobyt zakončily opět tancem – zopakovaly jsme si židovské tance, které jsme se den předtím naučily.

Co říci závěrem? 1. ročník Letní školy CogiTa skončil – ať žije 2. ročník!

Další účastnice o Letní škole řekly: 

"Příjemné inspirativní lektorky, zajímavý naplněný po okraj program, skupina inspirativních stejně naladěných lidí, přínosná diskuze a předávání zkušeností."

"Procházka městem - v prostoru i čase, mnoho zajímavých informací z židovské části města."

"1. ročník Letní školy FIE = krásná dovolená. Viděla jsem školu Otevřmysl, setkala jsem se s velmi milými a příjemnými lidmi. MOC DĚKUJU!"

"Celý program bol zostavený tak, že obohacoval nielen moju prácu, ale najmä mňa."

"Podle mého názoru bl program vyvážený (teorie x procházky) a velmi se mi líbilo provázání teorie metody FIE s praktickým pohledem do židovské kultury.

"Děkuji za celý kurz , protože byl velkým přínosem pro mě, ale i do budoucnosti."

"Zážitkem byl židovský tanec."

Nestihli jste letošní Letní školu? Netruchlete a poznamenejte si do kalendáře první víkend v září 2023: Letní škola Cogito!!! A pokud se vám na společné sdílení nechce čekat tak dlouho, přijeďte 26. - 27. 11. 2022 na naši již XI. mezinárodní konferenci Cogito do Prahy!